Настоящата публикация е изготвена със съдействието на Европейския съюз. Отговорност за съдържанието на тази публикация носят единствено Община Ардино и Община Кърджали и по никакъв начин не може да се счита, че то отразява възгледите на Европейския съюз.
Ловни стопанства
Вълкът често се среща в Източни Родопи
Вълкът често се среща в Източни Родопи

В ловно-стопанско отношение част от горите, устроени към лесничейството са разпределени в 14 ловностопански района, предоставени на съответния брой ловно-рибарски дружини, обединени в Ловно-рибарско дружество - Кърджали. За същите са разработени ловоустройствени проекти от страна на дружеството.

Образцовото ловно стопанство "Студен кладенец" (475,5 ха) се намира до село Нановица и туристически обект Татул.

В държавния ловностопански район се води целенасочена и пълносистемна ловностопанска дейност. В предоставените ловностопански райони на ловностопански дружини, основно провежданите мероприятия се свеждат до:

  • ежегодна таксация на дивеча
  • частично подхранване на дивеча през зимния период, главно на сърната с листник, сено и сол и дивата свиня и дребния дивеч с концентриран фураж
  • добив на дивечово месо и упражняване на ловен спорт.

Главният вид дивеч е диференциран в зависимост от характера и производителността на местообитанията, компактността на горските комплекси и трайността в обитаването. Благородният елен е определен за главен вид дивеч в Безводно, Ненково. Подходящи местообитания за неговото развитие са налице в ловностопанските райони "Паничково", "Комунига", "Болярци" и "Пчеларово", които са част от ловно стопанство "Женда". В останалата част от територията на лесничейството за главен вид дивеч е определена сърната. Дивата свиня и еленът лопатар са третирани като съпътствуващи видове в районите на тяхното обитаване. За муфлона има подходящи местообитания почти във всички части на лесничейството. На този етап неговото развъждане е предвидено само в заградените площи, поради интензивната паша на домашни овце почти из цялото лесничейство. За заека е подходяща цялата дивечопригодна площ, с изключение на скалистите местообитания. Налице са подходящи местообитания за развъждане на кеклик.

Ловът на хищници има решаващо значение за ограничаване на отпада и увеличаване прираста на останалия дивеч. Подходящи са условията за организиран ловен туризъм на благороден елен и елен лопатар, фазани, дива свиня, тракийски кеклик и други.

Последна актуализация на 14.12.2004